Zdrowie

Zdrowy styl życia – dlaczego jest ważny?

Styl życia tzw. lifestyle to coś, co nas określa. Nas samych, a także naszą osobowość i to, kim jesteśmy. Składają się na niego nie tylko nasze zachowania, ale również wszelkie motywacje, potrzeby czy akceptowane przez nas wartości. Styl życia w dużej mierze decyduje o naszym zdrowiu, to jaki styl życia prowadzimy wpływa na to, jak się czujemy i wyglądamy.

Zdrowie – zdrowy tryb życia.

Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani informacjami o tym jak ważne jest, aby prowadzić zdrowy styl życia. Składa się na to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, a także odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Często bardzo trudno jest wszystko to pogodzić, czasem zwyczajnie brak nam na to czasu. Wszechobecny pośpiech wpływa na słabą jakość i słabe zróżnicowanie spożywanych posiłków, stresujemy się – więc wypijamy dużo kawy lub palimy papierosy. Nie mówiąc już o aktywności fizycznej – często dojście na przystanek autobusowy to jedyna aktywność fizyczna, jaką wykonujemy.

Tak więc zdrowy styl życia to przede wszystkim zdrowa dieta. Od tego trzeba zacząć, jesteśmy bowiem tym, co zjadamy – i to dosłownie. Zbyt duża ilość jedzenia, a także jego słaba jakość prowadzą do problemów zdrowotnych. Aby więc cieszyć się dobrym zdrowiem starajmy się:

  • jeśli jest to możliwe, spożywać częstsze, ale mniejsze posiłki, ich zalecana ilość to 4-5 w ciągu dnia
  • dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii, dostosowaną do indywidualnych potrzeb
  • spożywać różnorodne posiłki
  • włączyć do swojej diety na stałe i spożywać dużą ilość warzyw i owoców
  • ograniczyć spożywanie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego
  • ograniczyć lub wyeliminować z diety cukry i słodycze
  • pić odpowiednią ilość wody – ok. 2 l dziennie.

Niby jesteśmy świadomi tych wszystkich rzeczy, ale zastosować je wszystkie razem już tak łatwo często nie jest.

Aktywność fizyczna – dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednia dawka codziennego ruchu daje gwarancję zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Jego brak skutkować będzie rozwijaniu się wielu chorób, a wśród nich najpopularniejszą jest otyłość. Zbyt mała aktywność fizyczna prowadzi również do spadku odporności oraz negatywnie wpływa na układ mięśniowy i oddechowy, a także na koordynację nerwowo – mięśniową.
Otyłość jest uznana za Światową Organizację Zdrowia chorobą cywilizacyjną XXI wieku – dlatego tak ważna jest świadomość ludzka w tym temacie.

Odpoczynek nie tylko dla ciała.

Na zdrowy styl życia składa się wiele czynników, ale bardzo ważna w tym temacie jest również umiejętność odpoczywania i odpowiednia ilość zdrowego snu. Praca zawodowa jest ważna, ale nie mniej ważnym jest rozwój własnych zainteresowań. Po pracy dobrze jest zrelaksować się na spacerze, podczas jazdy rowerem czy też biegania.

Na odpoczynek nie musi się jednak składać tylko ruch. Można również zrelaksować się podczas czytania ulubionej książki czy nadrabiając spędzanie wspólnego czasu z bliskimi osobami. Dobrym pomysłem na odskocznię od pracy i codzienności może być również wizyta w spa, spędzony w ten sposób czas z pewnością pomoże w odpoczynku.