Zdrowie

Trudne leczenie wyprysków

Krosty, swędzące pęcherze na głowie, nieprzyjemne, nieestetyczne i krępujące. Wielu z nas zetknęło się z tym problemem. I wtedy pojawia się pytanie- jak pozbyć się tych wstrętnych strupów i wyprysków?

Czym jest wyprysk na skórze?

Wypryski i krosty na skórze głowy mogą pojawiać się u dzieci i u dorosłych. Mają postać małych krostek lub strupków, niekiedy są większe, wypełnione żółtą ropną substancją. Czasami są wynikiem stosowania nieodpowiednich szamponów i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Czasami jednak mogą być efektem poważniejszych schorzeń.

Wyprysk skóry głowy leczenie

Leczenie wyprysków zależy przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna ich powstawania. Jeśli przyczyną jest zbyt duże wytwarzanie łoju przez organizm w okresie pokwitania, należy stosować odpowiednie kosmetyki hamujące przetłuszczanie się skóry (prowadzące do powstawania wyprysków). Dostępnych jest bardzo dużo produktów dla osób borykających się z trądzikiem.
Przyczynę występowania wyprysków na głowie często stanowi także używanie szamponów i odżywek, które powodują reakcję alergiczną. W tym przypadku nie stosuje się zazwyczaj jakiegoś specjalistycznego leczenia. Wystarczy zrezygnować z perfumowanych szamponów na rzecz produktów przeznaczonych dla alergików. Jednak niejednokrotnie przyczyną powstawania uciążliwych wyprysków może być poważniejsza choroba, z którą nie poradzą sobie nawet specjalistyczne kosmetyki.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jeżeli dermatolog zdiagnozuje tę chorobę, nie będzie łatwo. Łojotokowe zapalenie skóry nie należy do łatwych i szybkich w leczeniu, dla wielu dermatologów i pacjentów stanowi problem. Samo leczenie jest zaś długie i często nie daje oczekiwanych efektów. Sposób leczenia zależy od wieku pacjenta, a także od stopnia nasilenia zmian chorobowych. Dermatolog zaleca pacjentowi leczenie miejscowe oraz ogólne. Niestety, choroba ta ma charakter przewlekły, z częstymi nawrotami. W terapii stosowane są:
antybiotyki (leczą infekcje bakteryjne)
retinoidy (pochodne witaminy A, stosowane w leczeniu wielu schorzeń
dermatologicznych)
leki sterydowe (leki o silnym działaniu przeciwzapalnym)

Grzybica skóry głowy

Grzybica jest chorobą zakaźną, a zakażenie następuje poprzez przeniesienie patogenu od ludzi lub zwierząt. Na głowie chorej osoby pojawia się charakterystyczny rumień. Grzybica może powodować także znaczne wypadanie włosów. Leczenie zależy od dogłębnej analizy typu grzybicy i prawidłowo postawionej diagnozy, rozpoznaniu typu grzybów atakujących skórę pacjenta. Wtedy stosuje się odpowiednio dobrane leki przeciwgrzybiczne.