Sprawdź jak zwalczyć chęć podjadania
Podjadanie to powszechny problem, który jest powodem otyłości oraz nadwagi. Chociaż jeden mały batonik lub kilka ciastek między posiłkami wydaje się niewinne, jest to bardzo szkodliwy nawyk. Pamiętaj, że nadmierne kilogramy to nie tylko problem natury estetyczne, ale także gwarancja złego stanu zdrowia, pogorszonej kondycji, samopoczucia i komfortu funkcjonowania. Co zrobić z podjadaniem? Poniżej znajdziesz kilka porad, które z pewnością okażą się pomocne.
Przyczyna problemu
Aby skutecznie rozwiązać problem podjadania, należy poznać przyczynę problemu. Najczęściej jest to źle przygotowana dieta, zbyt długie przerwy między posiłkami, stres. Gdy już znajdziesz przyczynę problemu podjadania, odnajdziesz również sposoby na jego rozwiązanie. Oto kilka przykładowych:
- Odpowiednie dopasowanie żywienia – dieta powinna być zdrowa, a posiłki obfite na tyle, aby poczuć sytość, ale jednocześnie nie przekraczać zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Warto także mieć przy sobie przekąski, które są zdrowe. Dobrze sprawdzą się warzywa i owoce, domowe koktajle, orzechy czy suszone owoce.
- Skupienie na posiłku – podczas jego spożywania, warto zrezygnować z używania telefonu, oglądania telewizji czy innych czynności, które odwracają uwagę. Skup się na jedzeniu i nie spiesz się. Dzięki temu poczujesz, gdy będziesz już najedzony, a więc nie będziesz się przejadać.
- Poradź sobie z emocjami – podjadasz, gdy czujesz zdenerwowanie lub w ten sposób radzisz sobie ze stresem? Znajdź coś, co pozwoli Ci uspokoić myśli, a jednocześnie nie będzie dla Ciebie szkodliwe. Doskonale sprawdzają się nauka oraz sport.
- Pozbądź się kuszących przekąsek – prawie każdy ma w domu szafkę, gdzie znajdują się niezdrowe przekąski, które dostarczają jedynie pustych kalorii. Wypełnij tą szafkę żywnością, która jest zdrowa.
Dzienniczek codziennego żywienia
Aby lepiej kontrolować swoje żywienie, warto prowadzić dzienniczek. Rozplanuj w nim kolejne posiłki, notuj swoje postępy, zapisz negatywne skutki podjadania. Taki zbiór informacji jest naprawdę pomocny. Dzienniczek możesz prowadzić w zwykłym zeszycie, dobrze sprawdza się także notatnik w telefonie. Warto zamieścić w nim także odpowiedzi na pytania:
- W jakich sytuacjach podjadam?
- Co wybieram na przekąski?
- W jakiej ilości podjadam?
- Co odczuwam po zjedzeniu niezdrowych przekąsek?
Taki dzienniczek jest doskonała motywacją, która pomoże Ci pracować nad problemem podjadania. Warto w nim również umieszczać przepisy na zdrowe przekąski, a także sposoby na radzenie sobie ze stresem i złymi emocjami.