Zdrowie

Sprawdź, jak rzucić palenie w ciąży

Skutki palenia w ciąży

Palenie papierosów to bardzo silny i szkodliwy nałóg. Jeśli jesteś osobą uzależnioną, warto chociaż spróbować go pokonać. Jeśli jesteś w ciąży, po prostu powinnaś porzucić nałóg. Dlaczego? Oto skutki palenia w ciąży:

  1. niedotlenienie płodu,
  2. wysokie ryzyka porażenia mózgowego,
  3. niski poziom odporności dziecka,
  4. niedożywienie dziecka,
  5. wysokie ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

To tylko niektóre ze skutków palenia w ciąży. Pamiętaj, że nałóg ten wpływa również niekorzystnie także na Twój organizm. Powiedz sobie rzucam palenie, bo spodziewam się dziecka i trzymaj się tego. Pamiętaj, że nagłe rzucenie nałogu nie jest wstrząsem, tak jak głosi jeden ze szkodliwych mitów. Jeśli spodziewasz się dziecka, postaraj się rzucić szkodliwy nałóg jak najszybciej. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka informacji, które okażą się pomocne.

Rzucanie palenia w ciąży – zadbaj o zdrowie swoje i dziecka

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, iż najlepiej porzucić nałóg jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli nie było takiej możliwości, należy rozpocząć ten proces zaraz po otrzymaniu wiadomości o ciąży. Przygotuj się, że nie będzie łatwo i mogą zdarzyć się niepowodzenia. Palenie papierosów to bardzo silny nałóg, z którym niełatwo zerwać. Z pewnością jednak warto podjąć wysiłek, dla dobra dziecka oraz własnego zdrowia.
Wiele osób rzucających palenie sięga po nikotynowe terapie zastępcze. Pamiętaj, że nie są to środki odpowiednie dla kobiet w ciąży. Jeśli chcesz porzucić nałóg w tym czasie, musi zadziałać Twoja silna wola i samozaparcie. Jeśli po drodze zdarzą się potknięcia, nie przejmuj się i nie poddawaj.
Aby ułatwić sobie proces rzucania palenia, warto przeanalizować swoją codzienność. Zazwyczaj sięgamy po papierosa w sytuacjach stresowych. Zastanów się, kiedy Ty chcesz po niego sięgnąć i staraj się unikać tych sytuacji. Warto także uświadomić sobie, że palenie wcale nie uspokaja. Jeśli szukasz na to sposobu, warto sięgnąć po książkę, obejrzeć film lub skorzystać z technik relaksacyjnych, które naprawdę uspokajają.
Dobrym sposobem na zajęcie myśli, jest odnalezienie nowej, fascynującej pasji. Być może będzie to gotowanie, rysowanie lub malowanie? Możliwości jest wiele. Zaplanuj sobie dzień tak, aby nie mieć czasu na myślenie o papierosach

Gdy nie dajesz rady..

Czasami nałóg jest tak silny, a wola tak słaba, że nie dajemy sobie rady z rzuceniem palenia. W takiej sytuacji, najlepszym wyjściem okaże się skorzystanie z pomocy specjalisty. Mowa tutaj o Poradni Pomocy Palącym, gdzie otrzymasz fachowe poradnictwo.