Zdrowie

Psychologia w życiu człowieka.

Psychologia jest niezwykle ciekawą dziedziną, która zajmuje się niemal wszystkimi obszarami związanymi z człowiekiem. Odkrywa mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem. Pozwala również poznać naturę człowieka i zrozumieć jego postępowanie w różnych sytuacjach życiowych. Wyjaśnia, co czujemy, w jaki sposób postrzegamy samych siebie i osoby z naszego otoczenia oraz odpowiada na pytania, w jaki sposób kontaktujemy się z innymi ludźmi. Bada również wpływ emocji i motywacji na nasze działania, a także rozwój osobowości i temperamentu oraz różnice indywidualne i relacje międzyludzkie.

Psychologia a nasze wyobrażenia. Zdrowie psychiczne.

Kiedy myślimy o psychologii, zwykle przed naszymi oczami pojawia się gabinet terapeutyczny z fotelem i siedzącym na nim terapeucie oraz drugi fotel lub przestronna sofa dla pacjenta. Obraz niczym z amerykańskiego filmu, zwłaszcza z panem w średnim wieku siedzącym na fotelu w roli psychoterapeuty. Kiedyś może to w ten sposób wyglądało, ale obecnie już niekoniecznie.

Panuje również społeczne przekonanie, że pomoc psychologiczna jest dla osób słabych, nie radzących sobie z życiem i swoimi w nim problemami. Korzystanie z pomocy psychoterapeuty jest nadal często, pomimo upływu wielu lat i rozwoju społecznego tematem tabu. A niepotrzebnie, ponieważ w obecnym czasie zawrotne tempo życia, ciągły pęd i wszechobecny pośpiech wpływają na pogorszenie stanu ludzkiej psychiki.

Kłopoty w małżeństwie czy związku, problemy z dziećmi, kłopot ze znalezieniem pracy lub utrzymaniem jej, nieciekawa sytuacja mieszkaniowa, poczucie braku sensu w życiu, żałoba – to tylko niektóre z sytuacji, w których sięgamy po pomoc psychologa. Ludzie coraz częściej w obecnym czasie doświadczają niepokoju o charakterze egzystencjonalnym, są niepewni jutra i tego, ze w każdej chwili może się coś złego zdarzyć.

Studia psychologiczne – czy warto?

Matura, matura, a co po maturze? Wielu młodych ludzi stojących przed tym życiowym wyborem zadaje sobie to pytanie. Na tym etapie życia większość ma już raczej sprecyzowane plany, niektórzy jednak wahają się do ostatniej chwili. Ten kierunek jest od lat wciąż popularny, ponieważ ściśle łączy się z otaczającym nas światem i ludźmi.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że studia psychologiczne są kierunkiem bardzo życiowym. To, w jaki sposób ułożony jest plan zajęć oraz ich tematyka to rzeczy, które można na co dzień odnaleźć w otaczającym nas życiu. Bardzo ułatwia to naukę, a także pomaga spojrzeć na siebie i otaczający świat z innej perspektywy.

Studia takie dają możliwość rozwoju i samorealizacji, zatrudnienie można znaleźć w wielu miejscach, chociaż należy mieć również świadomość tego, że same studia psychologiczne często nie są gwarantem zatrudnienia – w wielu sytuacjach trzeba po studiach zainwestować jeszcze w szereg specjalistycznych kursów. Pozwoli to na lepsze i szersze perspektywy w poszukiwaniu pracy, jak również wpłynie pozytywnie na samorealizację, rozwój osobisty i podniesienie swoich kompetencji zawodowych.