Zdrowie

Problemy z układem moczowym dziecka – ważne informacje

Zakażenie górnych dróg moczowych u dzieci, to niestety nierzadki problem. Wśród dziewczynek jest bardziej powszechny niż u chłopców, ze względu na krótszą cewkę moczową. Przyczyną zakażenia jest najczęściej bakteria E.coli. Czynniki sprzyjające zakażeniu dróg moczowych u najmłodszych mogą być różne. Wśród najpopularniejszych można wymienić wadę wrodzoną układu moczowego, zaparcia albo nietrzymanie stolca czy nietrzymanie moczu. Więcej informacji na temat zakażenia górnych dróg moczowych u dzieci znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu. Zapraszamy do lektury.

Zakażenie górnych dróg moczowych u dzieci objawy

Rozpoznanie zakażenia górnych dróg moczowych u dzieci może być wyzwaniem. Niestety objawy mogą być mylące, a im młodsze dziecko, tym trudniej określić o czym świadczą objawy. W przypadku zauważenia czegoś niepokojącego, zawsze należy zgłosić się do lekarza. Najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia górnych dróg moczowych u dzieci to:

  • gorączka,
  • znacznie obniżony apetyt,
  • nudności oraz wymioty,
  • złe samopoczucie i drażliwość,
  • nadmierna senność,
  • zmieniony wygląd oraz zapach moczu.

Odpowiednie leczenie pozwala na pozbycie się dyskomfortu i problemu. Jeśli więc zauważysz podobne objawy u swojej pociechy, zgłoście się do lekarza jak najszybciej.

Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych u najmłodszych

Zakażenia dróg moczowych jest poważnym problemem. Na szczęście można próbować mu zapobiegać. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby dziecko miało wykształcone prawidłowe nawyki związane z dbaniem o higienę. Po drugie, trzeba zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu malucha. Najlepszym i najzdrowszym sposobem jest oczywiście woda. Warto również wybierać naturalne soki, można je przygotować samodzielnie w domu. Poza uzupełnianiem płynów, istotna jest również zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta. To dzięki niej można zapobiegać problemom związanym z wypróżnianiem, takim jak na przykład zaparcia, które przyczyniają się do zakażenia dróg moczowych.

Podsumowanie

Zakażenia górnych dróg moczowych u dzieci, to poważny problem. Charakterystyczne objawy mogą być mylone z innymi chorobami. W przypadku ich wystąpienia, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Specjalista na podstawie wyników badań oraz wywiadu lekarskiego dobierze najlepsze środki leczenia. Bardzo ważne jest to, aby starać się zapobiegać zakażeniom dróg moczowych u dzieci. Maluch powinien dbać o higienę, a rodzic wspierać dziecko w kształceniu pozytywnych nawyków z tym związanych. Ważne też także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrowa i dobrze zbilansowana dieta.