Kiedy rośnie ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego?

Obturacyjny bezdech senny to przypadłość, która polega na nieświadomym, nocnym wybudzaniu się z powodu niedotlenienia organizmu. Jednym z zauważalnych objawów bezdechu sennego jest chrapanie. Nieleczony bezdech może w dłuższej perspektywie doprowadzić do niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Powoduje nadmierną senność, kłopoty z koncentracją, co może przekładać się na mniejszą produktywność i większe ryzyko spowodowania kolizji drogowej. Oto najczęstsze czynniki sprzyjające bezdechowi sennemu.
Błędne koło otyłości i bezdechu sennego
Około 70-80% osób cierpiących na bezdech senny posiada nadwagę. Zrzucenie wagi chociażby o 10% może znacząco przyczynić się do tego, że bezdech się nie pojawi. Niestety, w przypadku bezdechu sennego, zmniejszenie masy ciała może stanowić nie lada wyzwanie. Okazuje się, że nie tylko otyłość wpływa na problemy ze snem – ta zależność działa również w drugą stronę. Po nocy pełnej nagłych wybudzeń osoba mierząca się z bezdechem sennym czuje się zmęczona, rozdrażniona, nerwowa. W tej sytuacji istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że na śniadanie wybierze żywność wysoko przetworzoną, dostępną w sklepie od ręki. Nie bez znaczenia są również zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej – organizm produkuje większe ilości greliny odpowiedzialnej za pobudzenie apetytu. Co więcej, obniża się poziom leptyny, której zadaniem jest dostarczanie do mózgu informacji o osiągnięciu stanu sytości. W takiej sytuacji BMI rośnie, coraz trudniej jest utrzymywać odpowiednią dietę. Powiększająca się nadwaga tylko potęguje uczucie zmęczenia, więc zamiast aktywności związanej z ruchem, wybierana jest ta, która nie wymaga wysiłku. Tym sposobem błędne koło się zamyka.
To, co można zmienić.
Palisz papierosy? Musisz wiedzieć, że ryzyko wystąpienia bezdechu nocnego u palacza wzrasta 3-krotnie w porównaniu do osób niepalących. Nadużywasz alkoholu? Narażasz się na rozluźnienie mięśni w gardle, co może przyczynić się do powstania niedrożności w okładzie oddechowym.
Ograniczenie używek może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, ze nie rozwinie się u Ciebie obturacyjny bezdech senny.
To, czego zmienić nie można.
Istnieją również czynniki sprzyjające bezdechowi sennemu, na które nie mamy wpływu. Należą do nich między innymi obciążenia rodzinne. Wykazano, że nawet w 40% przypadków bezdech senny występował w rodzinie już wcześniej. Większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje u osób z niedoczynnością tarczycy oraz takich, u których żuchwa jest cofnięta. Częściej chorują osoby starsze oraz kobiety, które menopauzę mają już za sobą.