Jakie bogactwa naturalne oferuje Tybet?
Naturalna medycyna Wschodu jest powszechnie znana, gdyż wykorzystuje głównie znajomość anatomii i fizjologii ciała ludzkiego. Pozwala to na wykorzystywanie właściwości roślin do leczenia wielu schorzeń. Naturalne metody zwykle zapewniają brak szkodliwych skutków ubocznych.
Jakie lecznicze grzyby z Tybetu są powszechnie znane?
Z Tybetu pochodzi wiele leczniczych ziół, mieszanek czy innych substancji. Do jednych z najdziwniejszych produktów z Tybetu zalicza się grzyba zwanego kordyceps. Grzyb ten nie rośnie na podłożu roślinnym, lecz grzybnię tworzy na larwie motyla. Grzyb ten rośnie na terenie Tybetu na wysokości 3000 do 5000 metrów n.p.m. Jego zadziwiające właściwości, jako pierwsi zauważyli tybetańscy pasterze. Wykorzystywali oni tego grzyba do wzmocnienia tężyzny fizycznej oraz zachowania potencji.
Skąd cudowne właściwości grzyba z Tybetu?
Badania wykryły, że w skład kordycepsa wchodzą cordycepina i jej pochodne, a oprócz tego jeszcze witaminy C, E, witaminy z grupy B, beta-karoten, 70 makro i mikroelementów oraz polisacharydy. Tak bogaty skład decyduje o właściwościach i cenie tego grzyba. Zapotrzebowanie na tą roślinę przerosło możliwości naturalnego zaspokojenia potrzeb, dlatego też naukowcy podjęli się zadania stworzenia sztucznej hodowli grzyba z zachowaniem wszystkich jego właściwości.
Gdzie znalazł zastosowanie grzyb z Tybetu?
Kordyceps jest stosowany w formie suplementu m.in. przez sportowców w celu podniesienie tężyzny fizyczne i osiągania lepszych wyników. Dodatkowo już od wieków jest uznawany za silny afrodyzjak. Z kolei lekarze stosują go do leczenia stanów zapalnych o różnym podłożu, schorzeń reumatycznych, zmniejszenia negatywnych skutków chemio i radioterapii, a nawet w leczeniu nowotworów (ponieważ hamuje rozwój komórek rakowych).
Jakie istnieją przeciwskazania do stosowania kordycepsu?
Kordyceps posiada właściwości pobudzające, więc lepiej jest przyjmować wszelkie suplementy z jego dodatkiem po południu. Poza tym wyciąg z tego grzyba może wchodzić w łagodne interakcje z lekami obniżającymi poziom glukozy. Nie jest też zalecane stosowanie preparatów z kordycepsem zaraz po zabiegach operacyjnych, gdyż posiada łagodne działanie rozrzedzające krew. Do zgłaszanych skutków ubocznych stosowania preparatów z wyciągiem z tego grzyba zalicza się wypłukiwanie wapnia z organizmu.
Zaleca się, aby stosować dawkę 5-10 gram 1 lub 2 razy dziennie preparatów z kordycepsem (tabletki, proszki czy kapsułki). Jego stosowanie w ramach profilaktyki zakłada przyjmowanie mniejszej dawki raz lub dwa razy w tygodniu.