Inne

Jak malować płyty MDF?

Płyta MDF to doskonały materiał do wykonania mebli codziennego użytku. Można wykorzystać ją w różnych pracach, mogą stanowić nie tylko praktyczny, ale także ozdobny element wyposażenia wnętrza – wystarczy wiedzieć, jak odpowiednio pomalować powierzchnię płyty MDF.

Płyta MDF (skrót od angielskiej nazwy Medium Density Fibreboard) to świetny, a do tego naprawdę tani, a jednocześnie wszechstronny materiał (budowlany i meblarski), który używany jest w wielu polskich domach. Jednak, aby uzyskać jak najlepsze wykończenie i dopasować płytę MDF do wystroju wnętrza danego domu, trzeba pomalować ją we właściwy sposób.

Aby zabrać się do malowania płyty MDF przede wszystkim należy przygotować kilka bardzo istotnych rzeczy, między innymi: farbę, wałek do grzejników, pędzel do kaloryferów, papier ścierny/szlifierkę ręczną oraz maskę na twarz. Przed przystąpieniem do pracy, płytę MDF, która jest już właściwie oszlifowana do gładkości, warto jeszcze lekko doszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (120-180 grit), bo poprawi to jej przyczepność.

Zwróć uwagę na krawędzie płyty, zazwyczaj są one bardziej szorstkie niż na przykład powierzchnie czołowe płyty. Podczas jakiejkolwiek obróbki, płyta MDF generuje dużo pyłu, dlatego nie można zapomnieć o założeniu maski ochronnej na twarz i otwarciu okien lub drzwi, aby ochronić się przed pyłem.

Jeśli krawędzie płyty MDF będą nadal widoczne, warto doprowadzić ich krawędzie do możliwie najgładszego stanu. Innym sposobem na przygotowanie płyty MDF do malowania jest na przykład wypełnienie jej wypełniaczem do drewna i starcie go. Jest to jednak nieco czasochłonne, zwłaszcza jeśli do przygotowania będzie sporo krawędzi.

Na szczęście istnieje też możliwość wykorzystania taśmy do obrzeży płyty MDF. To również czasochłonne, ale daje prawdopodobnie najlepsze wykończenie. A jeśli krawędzie płyty wciąż nie będą widoczne, wystarczy je zetrzeć, aby były wystarczająco gładkie. Płyta MDF jest wszechstronna i łatwa w obróbce, ale nie lubi wilgoci. Jeśli woda lub wilgoć dostanie się bowiem do drewna, może spowodować pęcznienie i wypaczanie się materiału.

Na szczęście istnieje sposób na to, aby upewnić się, że do wypaczenia nie dojdzie. Wystarczy użyć specjalistycznego podkładu, który uszczelni płytę MDF. Po zastosowaniu podkładu i uszczelnienia MDF można użyć wybranej farby (warto jednak unikać emulsji) i rozpocząć malowanie.

Kategoria: metale, drewno, wnętrze.