Zdrowie

Główne zasady zdrowego trybu życia

Zdrowy tryb życia to cały szereg zachowań, które wpływają na poprawę i zachowanie naszego organizmu w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Na prowadzenie zdrowego trybu życia składają się nasze codzienne nawyki, odżywianie, sposób w jaki żyjemy, nawyki. To wszystko ma wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Nie wystarczy tylko zdrowo się odżywiać czy ćwiczyć aby móc stwierdzić, że prowadzi się zdrowy tryb życia. Jakie więc s ogólne zasady zdrowego stylu życie? Odpowiedź na to pytanie poznasz czytając właśnie ten artykuł.

Zasady Zdrowego stylu życia

  • Odżywiaj się regularnie i zdrowo. Jest to bardzo kluczowe dla naszego organizmu. Nasza dieta powinna być urozmaicona i zaspokajać nasze zapotrzebowanie energetyczne. Kaloryczność naszej diety zależna jest w dużej mierze od trybu życia jaki prowadzimy. Nie tylko jakość spożywanych posiłków się liczy, ale także ilość. Powinniśmy zjadać około 4-5 posiłków dziennie w miarę równych odstępach czasowych. Narodowy Fundusz Zdrowego Żywienia – PZH opracował zasady prawidłowego odżywiania się. Są one ogólnodostępne i przedstawiają zapotrzebowanie naszego organizmu na poszczególne grupy produktowe. Jeżeli decydujemy się na całkowitą zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych dokonujmy tego stopniowo, aby powoli przyzwyczaić organizm.
  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ilość czystej wody jaką spożywamy w ciągu doby ma wilki wpływ na stan zdrowia całego naszego organizmu. Dzienne spożycie wody to 1,5 -2 litry. Nie wliczamy w to napojów kolorowych czy innych napojów. Prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa na pracę poszczególnych narządów oraz układów. Poprawia też wygląd naszej skóry.
  • Zrezygnuj lub ogranicz używki.. Zrezygnuj z różnego rodzaju używek wyskokowych i palenia papierosów. Wyniszcza to Twój organizm od środka. Alkohol znacznie ogranicz. Nie chodzi tutaj o całkowitą abstynencję, ale o rozsądne ilości jego spożywania. O ile lampka wina nie wpływa źle na nasz organizm, a nawet jest dla niego korzystna to wypicie całej butelki nie będzie miało już pozytywnych skutków.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną. Ruch to zdrowie, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Nasz organizm zostaje wtedy dotleniony a poszczególne układy pobudzone do działania. Aktywność fizyczna wpływa także na zwiększenie naszej ogólnej odporności.
  • Zdrowy sen. Odpowiednia ilość snu to podstawa do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Optymalna liczba godzin odpoczynku w ciągu doby to 7-8.
  • Dobry stan psychiczny organizmu. Mowa tutaj o umiejętności poradzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, których nie da się w życiu uniknąć. Warto znaleźć sobie jakąś odskocznię, która pomoże nam rozładować nagromadzony stres i złe emocje ( np. sport).

Jak widać na prowadzenie zdrowego trybu życia ma wpływ wiele czynników, które muszą ze sobą współgrać. Warto jednak zadbać o nasz organizm i wprowadzić w życie zdrowe nawyki, aby móc cieszyć się w pełni zdrowiem fizycznym oraz psychicznym.