Fizykoterapia w procesie rehabilitacji.
Każdy z nas chce być zdrowy. Zdrowie jest cenne, staramy się prowadzić zdrowy tryb życia, dbamy o siebie. Czasem jednak zdarzają się w naszym życiu sytuacje, kiedy wskutek różnych czynników nasze zdrowie się pogarsza. Może się tak zdarzyć poprzez uraz lub przebytą chorobę, czasem konieczne jest wtedy, żeby powrócić do pełnego zdrowia, potrzebne jest dłuższe, specjalistyczne leczenie.
Fizykoterapia jako terapia usprawniająca.
Jest to rodzaj rehabilitacji medycznej, podczas której wykorzystywane są w celach leczniczych zjawiska fizyczne, do których zaliczamy: światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, a także niską temperaturę. Za ich pomocą oddziałuje się na chorobowo zmienione miejsca.
Cel fizykoterapii to przede wszystkich usprawnienie mięśni po wszelkiego rodzaju urazach, np. złamaniach. Terapia taka pomaga również uśmierzyć ból, znacząco więc wpływa na poprawę komfortu życia osób chorujących na choroby przewlekłe.
Rodzaje fizykoterapii.
Podczas leczenia i zabiegów wykorzystywane są takie zjawiska fizyczne, jak:
- promieniowanie laserowe – łagodzi dolegliwości bólowe, które są związane ze skręceniami, złamaniami, a także stłuczeniami tkanki łącznej i urazami torebek stawowych. Promieniowanie takie łagodzi również bóle reumatoidalne, nerwobóle, jest również pomocne przy przeciążeniu stawów. Wykorzystywane jest również do łagodzenia bólu, który jest związany z patologicznymi zmianami w kręgosłupie.
Promieniowanie laserowe wykazuje działanie przeciwzapalne, jak również stymulujące proces tworzenia się nowych tkanek. Z tej przyczyny wykorzystywane jest w przypadku trudno gojących się ran i słabo zrastających się kości - pole magnetyczne – wykorzystywane jest ono w przypadku stanów zapalnych i dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Stosowane w terapii pourazowej, w dolegliwościach reumatoidalnych oraz w terapii zapalenia narządów jamy brzusznej.
Zastosowanie pola magnetycznego pobudza również pracę układu odpornościowego, poprawia przepływ krwi, a także łagodzi ból i stany zapalne, stymulując tym samym procesy tworzenia się nowych tkanek i komórek - prąd – zabiegi z jego zastosowaniem zalecane są przy urazach kończyn, w celu łagodzenia bólu, w dolegliwościach reumatycznych. Terapię prądem wykorzystuje się także w leczeniu zwyrodnień kości i stawów, oraz w zanikach i niedowładach mięśni, jak również w celu poprawy ukrwienia wymagającej tego danej partii ciała
- ultradźwięki – wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosowane są w łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi. Ultradźwięki stosowane są również w stanach zapalnych mięśni i stawów
- krioterapia – polega ona na schłodzeniu zmienionego chorobowego miejsca, stosując w tym celu ciekły azot lub chlorek etylu, a wykorzystywana temperatura jest bardzo niska. Krioterapia stosowana jest najczęściej przy urazach oraz chorobach zwyrodnieniowych, a także w profilaktyce osteoporozy.