Zdrowie

Czynniki wpływające na zdrowie kobiet.

Eksperci specjalizujący się w branży medycznej wciąż przypominają nam, jak ważny jest zdrowy tryb życia, jak korzystnie wpływa on na nasze zdrowie i życie. Zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, wysypianie się oraz unikanie odżywek daje gwarancję dobrego zdrowia i samopoczucia. Według najnowszych badań kobieta, która będzie żyć według tych wskazówek jest w stanie wydłużyć swoje życie nawet o10 lat.

Dieta przede wszystkim.

Pierwszą rzeczą, która ma wpływ na zdrowy tryb życia kobiet jest oczywiście odpowiednia dieta. Kontrolowana ilość i jakość zjadanego pożywienia, spożywanie posiłków o stałych porach, a także odpowiednia ilość codziennie wypijanych płynów – to wszystko wpływa korzystnie na zachowanie odpowiedniej kondycji dla kobiety w każdym wieku.

Aktywność fizyczna.

Dla większości kobiet bardzo ważną kwestią jest ta dotycząca ich wyglądu. Pragną szczupłej i zgrabnej sylwetki, aby czuć się w swoim ciele dobrze, a także wyglądać atrakcyjnie dla mężczyzn. Żeby tak się stało, niezbędna jest regularna aktywność fizyczna, która nie dość, że pomaga w zachowaniu szczupłej i atrakcyjnej sylwetki, to dodatkowo wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie ciała – kości, mięśni, stawów, a także organów wewnętrznych.

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu nie trzeba od razu wykupywać niezliczonej liczby karnetów na siłowni, wystarczy bowiem regularny ruch na świeżym powietrzu – spacery, jazda rowerem w sezonie, szybkie marsze z kijkami, wyjazdy na basen, nawet gimnastyka w domu. Możliwości pod tym względem jest naprawdę wiele.

Ciąża a zdrowie kobiety.

Macierzyństwo to dar, niestety faktem jest to, że kobiety, które są już matkami i rodziły wielokrotnie, powinny o siebie dbać i być otoczone szczególną troską. W czasie ciąży ciało kobiety nieodwracalnie się zmienia. Niestety często dolegliwości i choroby, które towarzyszyły przyszłym mamom zostają z nimi również po ciąży, a często również – już do końca życia, chociaż zwykle nie mówi się o tym głośno.

Takimi chorobami często występującymi w ciąży i zostającymi z kobietami na dłużej mogą być hemoroidy, cukrzyca i nadciśnienie. Pozostają również przewlekłe bóle kręgosłupa, stawu biodrowego i kolan. O wysiłkowym nietrzymaniu moczu oraz obniżeniu lub wypadaniu narządu rodnego nie wspominając.

Jeśli chodzi o zmiany w wyglądzie fizycznym, to zaliczyć do nich można przede wszystkim zmianę w wyglądzie piersi i sutków – wpływa na to karmienie dziecka piersią.

Często również po porodzie występuje spadek popędu seksualnego. Kobiety, które są zwłaszcza po wielu ciążach czują się już nieatrakcyjne fizycznie dla swoich partnerów. Oponka i obwisła skóra na brzuchu wywołują u nich obawę, że druga połówka już nie będzie patrzeć na nie tym samym wzrokiem, co kiedyś.

Ważna profilaktyka i badania.

Kobiety narażone są na zachorowanie na szereg tzw. “kobiecych chorób.” Należą do nich nowotwory piersi oraz narządów rodnych, dlatego tak ważna w tym temacie jest profilaktyka i systematyczne, okresowe badania.