Alergia pokarmowa – najważniejsze informacje

Alergia pokarmowa rozwój
Alergia pokarmowa nie rozwija się po jednorazowym spożyciu produktu. Nie można być również uczulonym na coś, czego nigdy się nie jadło. Alergia pokarmowa przynosi nieprzyjemne objawy, niektóre z nich są niebezpieczne. W kolejnych akapitach znajdziesz więcej informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.
Objawy alergii pokarmowej
Objawy alergii wywołuje najczęściej mleko krowie, pszenica, jaja, ryby i owoce morza, orzechy. Czasami również obserwuje się występowanie dolegliwości po spożyciu produktów takich jak banany, mango, kakao, soczewica czy sezam. Najczęściej występujące objawy to dolegliwości pokarmowe, a więc nudności i wymioty, biegunka, wzdęcia oraz bóle brzucha. Może pojawiać się również obrzęk twarzy, nieżyt nosa, zaburzenia ciśnienia krwi lub wstrząs anafilaktyczny. Ten ostatni objaw jest niebezpieczny, w przypadku jego wystąpienia należy zadzwonić pod numer alarmowy.
Objawy anafilaksji
Anafilaksja objawia się opuchniętą skórą, przyspieszoną pracą serca, bólem głowy. Pojawia się również ból brzucha, niskie ciśnienie, skrócony oddech oraz wymioty i biegunka. W przypadku wystąpienia podobnych objawów, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy i zadzwonić pod numer alarmowy.
Diagnostyka
Aby potwierdzić lub wykluczyć alergię pokarmową, konieczne są badania diagnostyczne. Najczęściej przeprowadza się testy skórne punktowe, testy alergiczne z krwi, próby eliminacyjne oraz próby prowokacyjne. W diagnostyce ważna jest również rozmowa lekarza z pacjentem. Na podstawie wyników badań diagnostycznych oraz wywiadu, możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy.
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest całkowite pozbycie się alergii. W przypadku dzieci objawy często ustępują. Jeśli jednak chodzi o osoby dorosłe, najczęściej alergia pokarmowa towarzyszy przez resztę życia.
Odpowiednia dieta ma znaczenie
Po potwierdzeniu alergii pokarmowej, zaleca się wyeliminowanie z diety produktów, które wywołują nieprzyjemne objawy. Niezwykle ważne jest jednak to, aby jednocześnie zapewniać organizmowi wszystkie składniki, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Skomponowanie zdrowej diety ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Najlepszym na to sposobem jest udanie się do zaufanego dietetyka. Specjalista dopasuje odpowiedni jadłospis, który będzie bezpieczny, a jednocześnie zadba o wszystkie potrzeby organizmu. Jest to rozwiązanie najłatwiejsze oraz najbardziej skuteczne.