Zdrowie

Agrest w zdrowiu

Jedną z najbardziej popularnych roślin w Polsce jest agrest. Hodowany jest on z reguły w ogródkach w pobliżu mieszkań czy domów jednorodzinnych, ze względu na jego stosunkowo niewielkie wymagania, co do otaczającego go terenu. Klasyfikowany jest jako krzew kolczasty, który w dogodnych warunkach może wyrosnąć nawet na dwa metry.

Owoce agrestu mają wiele wartości odżywczych i witamin, które stosowane powinny być w naszym codziennym życiu. Z reguły owoce agrestu nazywa się jagodami, które przyjmować mogą kolor zielony, czerwony lub żółty.

Najważniejsze jest jednak to, co znajduje się w omawianych owocach agrestu. Na początek warto wiedzieć, że agrest pestki dla ciała to ich najlepsze wykorzystanie. Jagody zrywane z krzaków agrestu mają w sobie bardzo duże pokłady witaminy C, które jak doskonale wiemy, dobrze działają na naszą odporność. Ponadto, w owocach agrestu znajdują się spore ilości żelaza, fosforu, magnezu, potasu, miedzi, prowitaminy A, witaminy B, kwasu jabłkowego, kwasu cytrynowego, kwasu foliowego oraz taniny.

Oprócz wymienionych wyżej składników, przydatną informacją jest również fakt, że niektóre odmiany agrestu oferują również witaminę E oraz pektyny – ich pozytywny wpływ przejawia się przede wszystkim w usuwaniu soli metali ciężkich, które mają destrukcyjny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Owoce agrestu są zalecane także w dieta -ch odchudzających, gdyż zawierają bardzo mało kalorii. Szacuje się, że dwie obfite garści jagód agrestu, mają w sobie zaledwie 40 kalorii. Jeśli chodzi z kolei o czysto medyczne stosowanie owocu agrestu – wykorzystywany jest on często jako naturalne lekarstwo podczas zaparcia – wpływa na to błonnik pobudzający ruchy jelit, którego agrest oferuje znaczne ilości.

Owoce agrestu traktować więc możemy jako naturalne lekarstwo, a także jako suplement diety. Braki witaminy B, witaminy C oraz witaminy E uzupełniać możemy spożywając niewielką ilość agrestu każdego dnia. Nie musimy również bać się o “przedawkowanie” jakiejkolwiek z witamin, ze względów oczywistych. Jeśli kiedykolwiek będziemy zastanawiać się, jakie rośliny czy kwiaty powinniśmy posadzić w naszych ogródkach czy na naszych działkach – powinniśmy pod uwagę wziąć właśnie krzewy agrestu. Warto mieć na uwadze to, że ogródek oprócz estetycznego i ładnego wyglądu, powinien zawierać w sobie również elementy przydatne dla naszego zdrowia i samopoczucia – witaminy przyjmowane w naturalnej formie mają najwięcej wartości, które przydatne są dla naszego organizmu.