zapalenie ucha zewnętrznego u psa

Zapalenie ucha zewnętrznego, czyli czerwone ucho twojego pupila

Zapalenie ucha zewnętrznego, czyli czerwone ucho twojego pupila

Zapalenie ucha zewnętrznego to bolesna przypadłość u psa i u kota. Dotyczyć może jednego ucha albo obu uszu. Jest wiele przyczyn tego problemu.

Jak rozpoznać zapalenie ucha?

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na zaczerwienienie skóry w kanele słuchowym. Ucho może być także brudne od woskowiny, pojawiać się może ropa albo strupy. Chore ucho może być opadnięte albo inaczej ustawione w stosunku do zdrowego ucha. Spowodowane jest to bólem jaki towarzyszy zwierzakowi. Może pojawiać się brzydki zapach z kanału słuchowego. Zwierzę ociera uszami o podłogę, drapie, trzepie uszami. Jeśli zapalanie jest silne wystarczy lekki dotyk i zwierzak może piszczeć z bólu.

Jaki może być powód zapalania ucha?

Alergia pokarmowa albo atopia – zapalenie uszu to wtórny objaw choroby pierwotnej. Zła dieta może doprowadzić do tego, że pojawi się problem z uszami i stan zapalny. Również zalanie uszu w trakcie kąpieli prowadzi do zawilgocenia i rozwoju grzybów, które powodują podrażnienie i stan zapalny. Bakterie mogą dostać się w trakcie węszenia w norach a także, gdy pies kapie się w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Do ucha może dostać się ciało obce jak źdźbło trawy, które właśnie prowadzić może do stanu zapalnego. Na zapalenie ucha mogą wpływać także pasożyty najczęściej będzie to świerzbowiec uszny u kotów. Ten pasożyt przenosi się z kota na kota, najczęściej gdy będzie dochodzić do kontaktu na dworze. Inny pasożyt to nużeniec uszu, który jednak występuje rzadko.

Problemy z uszami u psów

Zapalenie ucha może być powiązane także obecnością pcheł na zwierzaku. Przyczyną mogą być także zaburzenia hormonalne, gdy chodzi o niedoczynność tarczycy źle funkcjonuje skóra i dlatego może dochodzić do zapalenia skory uszu. Inne zaburzenia to problemy z jądrami czy jajnikami. Powodem stanu zapalnego mogą być także czynniki mechaniczne jak nadmierne czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi. Przyczyną zapalenia ucha może być także rozrost tkanek w uszach. U kotów w kanale słuchowym pojawiają się polipy, co sprawia że kanał słuchowy jest zatkany, co dalej prowadzi do rozwoju grzybów oraz bakterii. Częste stany zapalne powodują przebudowę tkanek i zwężenie kanału, co doprowadza do problemów z wentylacją uszu.

Co robić jeśli zwierzę ma chore uszy?

Oczywiście trzeba się jak najszybciej udać do lekarza weterynarii. W trakcie badania lekarz może wykonać badanie otoskopem, co pozwoli ocenić stan kanału słuchowego, czy nie ma tam ciała obcego i czy nie jest uszkodzona błona bębenkowa. Wykonują badanie mikroskopowe wymaz z ucha można ocenić charakter stanu zapalnego. Można sprawdzić czy są obecne bakterie, grzyby, komórki stanu zapalnego. Wymaz można również zbadać bakteriologiczne w celu diagnozowania rodzaju bakterii i wykonania antybiogramu, by dało się wybrać odpowiedni rodzaj antybiotyku. Lekarz weterynarii czasami podejmuje także decyzje o płukaniu uszu, gdy ilość wydzieliny jest bardzo duża. Może być to również konieczne do wykonania badania.

Jeśli chcemy zadbać o uszy pupila powinniśmy je regularnie czyścić i sprawdzać w jakim są stanie. Obserwować należy co dzieje się z uszami i kontrolować czy nic niepokojącego nie ma miejsca.