pekińczyk - charakterystyka

Poznaj pekińczyka

Poznaj pekińczyka

Pekińczyk jest niewielkim pieskiem do towarzystwa charakteryzującym się bujnym i gęstym futrem, dużymi, szeroko rozstawionymi oczami oraz płaską kufą. Zwykle jest na tyle mało aktywny, że może być dobrym towarzyszem osób starszych. Jest pewny siebie, nie boi się tego, co może znaleźć się w jego otoczeniu, nie jest jednak również psem przesadnie uległym.

Jeśli weźmiemy pod uwagę jego charakter, będziemy musieli dostrzec, że przypomina on nieco lwa, od którego pochodzi (a tak przynajmniej twierdzą jego entuzjaści). Mały i masywny jest bardzo zrównoważony, charakteryzuje się jednak również niezależnością oraz odwagą, o którą nie każdy mógłby przecież podejrzewać psa tak niewielkich rozmiarów. Pekińczyk potrafi zachwycać walecznością. Od tysięcy lat jest psem przeznaczonym do towarzystwa, nie wykonywał więc żadnych innych prac.

Szkolenie i wychowanie

Jego osobowość jest typowa dla psów z Dalekiego Wschodu. Warto więc zrozumieć ją, jeśli zależy nam na tym, aby zjednać sobie psa i mieć pewność, że będziemy czuć się dobrze w swoim towarzystwie. Trudno liczyć więc na to, że pekińczyk będzie nam bezwzględnie posłuszny, choć z drugiej strony nie oznacza to wcale, że można mu na wszystko pozwalać. Należy traktować go z szacunkiem oraz wyczuciem.

Dla kogo ta rasa

Rasa sprawdza się znakomicie w przypadku wszystkich tych osób, które poszukują pieska spokojnego, niewymagającego dużo ruchu. Pekińczyk jest w związku z tym znakomitym wyborem w przypadku seniorów.

Wady i zalety

Jego największymi wadami są upór i niezależność, które potrafią być dość męczące, należy jednak liczyć się z tym, że pies może mieć również problemy z układem oddechowym. Pekińczyki wymagają regularnej pielęgnacji, a w okresie linienia należy liczyć się z tym, że zbieranie sierści pieska może zająć nam nieco czasu. Pies jednak nie wymaga ani dużo ruchu, ani szczególnej uwagi. Ma niewielki wzrost, jest jednak pewny siebie, odważny i zrównoważony. Nie jest szczekliwy i dobrze czuje się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Cechy pekińczyka

Zdrowie

Pekińczyki są psami długowiecznymi, choć wymagają pewnej troski. Wśród chorób typowych dla tej rasy wymienia się choćby: wady rozwojowe serca i naczyń krwionośnych, kamienie moczowe, wypadanie gałki ocznej, owrzodzenie rogówki, zadyszkę oraz rozszczep podniebienia.

Żywienie

Piesek potrzebuje odpowiedniego, wartościowego pożywienia. Nie można pozwolić sobie na doprowadzenie go do nadwagi, proces gubienia kilogramów u pekińczyka jest bowiem dość powolny. Pies wymaga częstego czesania oraz szczotkowania. Ponieważ jego układ oddechowy jest narażony na liczne choroby, właściciel powinien możliwie często sprawdzać nie tylko szczelność otworów nosowych, ale i płytki nosowej.

Pielęgnacja

Jeśli pojawia się taka konieczność, czyszczenie może się odbywać z wykorzystaniem zwykłej chusteczki higienicznej. Przy czesaniu najlepiej sprawdza się szczoteczka o twardym i naturalnym włosiu, gdy zaś chcemy wyczesywać pieska, przyda się solidny metalowy grzebień, którego zęby zostały pokryte teflonem. Jeszcze przed czesaniem sierść dobrze jest spryskać odzywką. Piesek lubi takie zabiegi, można więc mieć pewność, że będzie się im chętnie poddawał.