pies mops gryzący kość

Poznaj mopsy i ich sekrety

Poznaj mopsy i ich sekrety

Trudno o psy bardziej urokliwe niż mopsy. Są one wyjątkowo pogodne i przyjaźnie nastawione, emocje budzi przy tym także ich nietypowy wygląd. Jeśli wyjdziemy na spacer z mopsem, możemy być pewni, że zyskamy przynajmniej kilku nowych znajomych, wygląd pieska sprawia bowiem, że trudno się nim nie zainteresować.

Mops zadziwia i bawi, jednak nie oznacza to wcale, że mamy w jego przypadku do czynienia z psem dla każdego. Jeszcze zanim zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej rasy.

Nieusuwalna pijawka

Już na wstępie warto podkreślić, że osoby określające mopsy mianem psów jednego pana, wcale nie przesadzają. Oczywiście, mops powinien poradzić sobie z czasową nieobecnością opiekuna, należy jednak liczyć się z tym, że tak silne przywiązanie do jednej tylko osoby może okazać się dość kłopotliwe dla otoczenia. Mops nie ogranicza się do entuzjastycznego reagowania na widok ukochanego opiekuna. Zwykle wychodzi z założenia, że powinien mu wszędzie towarzyszyć. Na pewno nie uda się nam wyszorować w jego towarzystwie podłogi, bo mops uzna to za zachętę do zabawy. Może się też okazać, że będzie co najmniej niezadowolony, jeśli podejmiemy próbę udania się bez niego choćby do toalety.

Przyczyna bezsenności

Innym zachowaniem mopsa, z którego dobrze jest zdawać sobie sprawę, jest jego skłonność do chrapania. Oczywiście, w tym przypadku bezkonkurencyjny pozostaje buldog, jeśli jednak mops zaczyna chrapać, nie ma to wiele wspólnego z dyskrecją. Chrapanie mopsa może być porównywane do tego, jakie jest typowe dla dorosłego mężczyzny, a to oznacza, że w towarzystwie mopsa raz na jakiś czas czekać nas będzie bezsenna noc.Opieka nad mopsem

Higienista z konieczności

Jeszcze przed zakupem mopsa dobrze jest też zdać sobie sprawę z tego, że posiadając tego psa trzeba będzie zaopatrzyć się w przeznaczone dla niego kosmetyki. Kropelki do czyszczenia uszu i płyn do przemywania oczu i fałdki nosowej to przy tym absolutne minimum, potrzeby mopsa mogą bowiem nie raz nas zaskoczyć. Fałd skórny umieszczony nad nosem jest dość specyficzny, tworzy bowiem bruzdę pomiędzy nim samym a nosem i dwie dodatkowe bruzdki znajdujące się pod oczami pieska. Tak oczy, jak i wspomniane zagłębienia muszą być przemywane przynajmniej raz w miesiącu, a nasze zaniedbania szybko będą w stanie doprowadzić do stanów zapalnych skóry.

Siewca sierści

Mopsa nie trzeba często kąpać, z pewnością jednak nie mamy do czynienia z psem dla maniaków czystości. Mops potrafi linieć i robi to naprawdę dość intensywnie. Ma to miejsce dwa razy w roku i przez krótki okres sierść pieska można znaleźć w całym mieszkaniu.

Charakter mopsa bywa dość specyficzny. Pies jest nadzwyczaj ufny, a jednocześnie dość zaczepny, często więc staje się przedmiotem ataków ze strony innych psów, które wcale nie muszą zgadzać się na taką poufałość. Właściciel mopsa musi zatem liczyć się z tym, że raz na jakiś czas będzie stawał się też jego obrońcą. Mopsy kochają też podróże, wizyty gości i wszelkie sytuacje towarzyskie. Trudno im przy tym zrozumieć, że ktoś inny nie podziela ich zachwyty. Co więcej, pies może zechcieć… zabrać się z gościem do jego domu.