kleszcz u psa

Kleszcz u psa – tabletki, preparaty, obroże – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kleszcz u psa – tabletki, preparaty, obroże – wszystko co powinieneś wiedzieć

Jeśli wydaje się, że już koniec lata to nie będzie trzeba obawiać się o kleszcze to jesteście w dużym błędzie i nadal trzeba na psa mocno uważać. Kleszcze w tym okresie są bardzo aktywne, bardziej niż w miesiącach letnich. Każdy właściciel psa nieraz słyszał, że powinno się stosować środki chroniące przed kleszczami. Dlaczego będzie to tak bardzo ważne?

Kiedy chronić należy psa przed kleszczami?

Kleszcze to zwierzaki, które przenoszą groźne choroby. Najczęściej są to babeszjoza oraz borelioza, ale zdarza się również przykładowe zapalenie mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych. Takie choroby szybko się rozwijają, a początkowe objawy łatwo będzie przeoczyć. Gdy odpowiednie leczenie nie będzie rozpoczęte odpowiednio wcześnie sytuacja może prowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Dlatego właśnie zapobieganie chorobom odkleszczowym będzie bardzo ważną kwestią. Uniknąć kleszczy się nie da w takich miejscach jak lasy, łąki, trawniki jest ich bardzo dużo. Dlatego właśnie warto będzie pomyśleć o dobrym preparacie, który będzie nas skutecznie przed nimi chronił. Takie propozycje obecnie w sprzedaży będzie można znaleźć. Kleszcze są aktywne nawet w temperaturze 4 stopnie Celsjusza, dlatego musi ona spaść poniżej tego poziomu, by stały się one mniej groźne.

Skuteczny sposób na kleszcze

Skuteczne czyli jakie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy zwierzak jest inny. Wszystko uzależnione jest od wieku, wielkości zwierzaka, terenu na którym zazwyczaj przebywa. Przy wyborze pomagać może lekarz weterynarii.

Obroża

Specjalna obroża, która ma chronić przed pchłami i kleszczami to popularny produkt stosowany w walce z pasożytami. Warto wiedzieć, że jednak i tutaj są różnice. Dostępne w sprzedaży w marketach kosztujące kilkanaście złotych tanie obroże najczęściej mają niską skuteczność.

Odkleszczenie psa

Często działają na starej zasadzie połączenia z proszkiem i gdy pies zmoknie i proszek również będzie skawalony obroża nie będzie działać. Lepsze będą nowoczesne obroże, które działać mogą nawet przez 8 miesięcy i są skuteczne. Obroża taka będzie jednak kosztować od około 70 złotych.

Krople

Krople to substancja znajdująca się w pipetce. Preparat zakrapla się na skórę na długości kręgosłupa. To miejsce, które jest mało dostępne do pyska psa i dlatego zwierzak nie będzie zlizywał tej substancji. Nie można jedynie przez 2 godziny po zastosowaniu głaskać psa. W czasie, gdy preparat zaczyna działać nie wychodzi się na spacer, by pies nie zmókł. Dlatego najlepiej zrobić to wieczorem po spacerze. Nie powinno się również przez kolejne trzy dni kapać psa. Krople podawane są co cztery tygodnie. Dawka kosztuje około 15 złotych dla małego psa.

Tabletki

Ciekawą nowością są również specjalne tabletki smakowe, które podaje się do żucia. Taka tabletka będzie działać 12 tygodni i chroni przed kleszczami i pchłami. To rozwiązanie, które bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ między innymi nie ma problemów z podawaniem takiej preparatu. Dodatkowo skuteczność to blisko 3 miesiące, co również będzie ważne.