pokarm dla psa - awokado

Jakich produktów spożywczych nie wolno podawać psom?

Jakich produktów spożywczych nie wolno podawać psom?

Istnieje spora grupa produktów, które są bezpieczne dla ludzi, jeśli jednak zaserwujemy je psu musimy liczyć się z tym, że po ich zjedzeniu zwierzę może poważnie zachorować. Warto więc pamiętać o tym, że nie należy ich podawać nawet pomimo tego, że są one pozornie niegroźne. Czasem konsekwencje mogą być przecież znacznie poważniejsze niż zwykły rozstrój żołądka, a nikt nie chce przecież świadomie szkodzić ulubionemu zwierzakowi.

Awokado

Listę produktów spożywczych, których należy unikać otwiera awokado, owoc, który zdobywa sobie systematycznie coraz większą popularność. Dla ludzi jest to owoc wyjątkowo korzystny, zarówno psy, jak i koty powinny jednak go unikać. Winien jest temu persin – znajdująca się w awokado toksyna, która może okazać się wyjątkowo niebezpieczna. Po jednym awokado kończy się zwykle na biegunce i wymiotach, im jednak więcej jest owoców w psiej diecie, tym poważniejsze są jej zdrowotne konsekwencje. Nie można też zapominać o pestce awokado, która często odpowiada za zadławienie się.

Czekolada

Innym produktem, który nam smakuje, psom zaś szkodzi jest czekolada. Jej obecność na liście stanowi dla wielu osób spore zaskoczenie, warto więc przypomnieć, że w skład czekolady wchodzi zarówno kofeina, jak i teobromina oraz teofilina. Każda z tych substancji odpowiada nie tylko za biegunki i wymioty, ale i za problemy z sercem i układem nerwowym.

Kawa

Równie niebezpieczna jest kawa, która również jest ceniona przez nas przede wszystkim dlatego, że w jej składzie obecna jest kofeina. Oczywiście, nikt nie podaje jej psu do miski w zastępstwie wody, pies może jednak zechcieć jej skosztować, gdy pozostawimy kubek na stoliku znajdującym się w jego zasięgu.

Winogrona i rodzynki

Także winogrona i rodzynki są produktami niebezpiecznymi i to nawet pomimo tego, że wielu właścicieli zauważa, że psy same garną się do ich jedzenia. Ponownie winne są toksyny, które ludziom nie przeszkadzają, w przypadku psów jednak mogą odpowiadać choćby za niewydolność nerek oraz problemy z wątrobą. Jeśli pies jest niewielki, już zjedzenie przez niego garści winogron może okazać się wyrokiem śmierci, lepiej więc nie ponosić niepotrzebnego ryzyka.

Orzechy niebezpieczne dla psa

Orzechy makadamia

Należy też unikać serwowania psom orzechów makadamia, te bowiem, w przeciwieństwie do orzeszków ziemnych, są dla nich trujące. Po ich zjedzeniu psy zaczynają mieć zwykle problemy z poruszaniem się, często dochodzi też do nieodwracalnych zmian w ich układzie pokarmowym oraz mięśniowym.

Słoiczki z jedzeniem dla dzieci

Okazuje się, że również słoiczki z jedzeniem dla dzieci mogą wywołać nieodwracalne szkody, jeśli pies zainteresuje się takim pożywieniem. Teoretycznie może się wydawać, że pożywienie dla niemowląt nie ma prawa nikomu zaszkodzić, wystarczy jednak przypomnieć o tym, że w wielu produktach tego typu znajduje się cebula, a przecież ta potrafi być szalenie niebezpieczna.

Cebula i szczypiorek

Właśnie cebula oraz szczypiorek są tymi warzywami, od których z daleka należy trzymać nie tylko psy, ale i koty. Dotyczy to każdej ich formy, a przecież oba warzywa są też częstym składnikiem wielu produktów gotowanych. Pies, który zdecyduje się na taką ucztę może zapewnić sobie niedokrwistość.

Niebezpieczne są także ugotowane kości i… marihuana.