buldog angielski - jaki jest?

Jaki jest buldog angielski?

Jaki jest buldog angielski?

Buldogi angielskie są krępymi, przysadzistymi, niezwykle mocno zbudowanymi krótkowłosymi psami charakteryzującymi się szeroką głową ze skróconą kufą. Z charakteru są niezwykle zrównoważone, wyrozumiałe wobec najmłodszych, a jednocześnie pogodne.

Trudno liczyć na to, że ujawnią się u nich cechy charakterystyczne dla psa bojowego, choć należy mieć na uwadze to, że psia łagodność kryje w sobie niezależność oraz upór. To także pies, który dobrze czuje się przy niskich temperaturach, można więc liczyć na to, że nawet podczas dużych mrozów chętnie będzie wychodził na spacer.

Charakter

Jego wygląd budzi respekt, trudno jednak o bardziej nietrafione wnioski niż powiązywanie jego wyglądu z charakterem. Dziś buldogi angielskie nie są już psami bojowymi i agresywnymi, choć właśnie te cechy charakteryzowały jego przodków. Możemy liczyć na to, że buldog angielski będzie oddany opiekunowi i przywiązany do niego, choć niekiedy kłopotliwe może okazać się to, że jest to również pies, który lubi, gdy to on jest w centrum zainteresowania. Nie należy go trzymać w kojcu, buldogi angielskie nie przepadają bowiem za zamknięciem i potrafią znosić je naprawdę źle.

Marsowa mina buldoga może sugerować nam, że trudno go zadowolić, mamy jednak do czynienia z psem z natury wesołym i chętnym do zabawy. Jego znakiem charakterystycznym jest i to, że jest to pies, który ma anielską wręcz cierpliwość, co okazuje się być cechą trudną do przecenienia, gdy mamy do czynienia z psem w domu z małymi dziećmi. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to pies dość mało uważny. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest silny, podczas zabawy może więc nieświadomie zrobić krzywdę kilkuletniemu dziecku.

Wychowanie buldoga angielskiego

Dzieci nie powinny też same wyprowadzać buldoga angielskiego na spacer. Pies szybko się zaprzyjaźnia i nie mija wiele czasu, a dobrze czuje się również w towarzystwie obcych osób. Oczywiście, dzieje się tak jedynie wówczas, gdy nie wyczuwa w nich zagrożenia dla swoich opiekunów. Trudno jest wyprowadzić go z równowagi, nadal ma jednak czujność i opanowanie charakterystyczne dla psa bojowego. Na spacerze nie ma tendencji do zaczepiania obcych przedstawicieli swojej rasy, choć nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z psem, który unika bójek. Można go wychowywać w towarzystwie innych zwierząt, warto jednak nadzorować kontakty z nimi, aby nie próbował przewodzić stadu bez względu na okoliczności. Buldogi angielskie są psami dość ruchliwymi, z pewnością jednak nie będą przesadnymi entuzjastami biegów przy rowerze.

Jeśli chcemy, aby pozostawał w dobrej kondycji, wystarczy regularnie zabierać go na spacer. Pysk psa ma specyficzną budowę, pamiętajmy więc, że przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym mogą pojawić się u niego problemy z oddychaniem. Buldogi angielskie nie są psami hałaśliwymi, doskonale dostosowują się więc do warunków panujących w mieszkaniu. Nie należy jednak zostawiać ich samych na cały dzień, samotność w połączeniu z nudą odbija się bowiem niekorzystnie na psychice psa.

Umiejętności

Dawniej buldogi angielskie walczyły nie tylko z psami, ale również z bykami i innymi zwierzętami. Dziś są jednak przede wszystkim psami do towarzystwa.