jak wychować shih tzu

Jak wychować shih tzu?

Jak wychować shih tzu?

Shih tzu to piesek niezwykłej urody. Jest znany z tego, że jest wierny i oddany, jego właściciele przyznają jednak, że niezwykle trafne jest porównanie go do kota, który lubi chodzić własnymi ścieżkami, a tym samym sam decyduje, kiedy nadszedł czas, na poufałe traktowanie, a kiedy lepiej jest pobyć z dala od opiekuna.

Jest mały i elegancki z krótką kufą i imponującą, długą sierścią, która jednak wymaga starannej pielęgnacji. Shih tzu zwykle czuje się dobrze, jest odporny na choroby i może dożyć spokojnej starości.

Charakter

Shih tzu odznacza się umiarkowanym temperamentem, możemy więc liczyć na jego zrównoważenie. Jest jednocześnie psem o pogodnym usposobieniu, którego dobry nastrój udziela się także osobom znajdującym się w jego otoczeniu. Lubi spać, jeśli więc musimy zostawić go samego w domu, możemy mieć pewność, że nie będzie się nudził, a to z kolei pozwoli na ocalenie naszych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że skazywanie go na samotność nie odbije się na jego psychice, piesek przywiązuje się bowiem do swojego opiekuna i szuka kontaktu z nim. Choć jest wierny i oddany, należy liczyć się z tym, że nie podporządkuje się w pełni naszej woli. Właśnie dlatego sami opiekunowie porównują go chętnie do kota.

Owszem, chętnie siada na kolanach i lubi być głaskany, zwykle jednak to on decyduje, że nadeszła pora na pieszczoty i sam je kończy. Jego niewielka postura może być myląca. Jeśli będziemy mu we wszystkim ulegać ten inteligentny pies szybko zorientuje się, że może to wykorzystać na swoją korzyść, a w konsekwencji owinie nas sobie wokół palca. Jest łagodny, przyjaźnie nastawiony do ludzi i lubi się bawić, co sprawia, że starsze dziecko znajdzie w nim znakomitego towarzysza. Nieco problematyczne są jednak jego kontakty z młodszymi dziećmi. Te widząc w małym piesku przede wszystkim maskotkę mogą zrobić mu krzywdę.

Wychowywanie shih tzu

Przedstawiciele tej rasy nie są konfliktowi, można więc liczyć na ich dobre relacje tak z pobratymcami, jak i z innymi zwierzętami. Jeśli w domu jest spokojny kot lub królik, zwierzęta z pewnością dojdą ze sobą do porozumienia. Pies doskonale dostosowuje się do różnych warunków mieszkaniowych. Może mieszkać w domu z ogrodem, jednak również w kawalerce nie powinien narzekać na brak miejsca. Uwielbia ruch i zabawy na świeżym powietrzu, nie trzeba jednak zbyt intensywnie z nim spacerować. Harce po mieszkaniu także pozwolą na spożytkowanie jego energii.

Umiejętności

Shih tzu od samego początku były przede wszystkim psami do towarzystwa. Można jednak nauczyć je nie tylko podstawowego posłuszeństwa, ale i wielu sztuczek. Warto też zawsze mieć na uwadze to, że shih tzu jest psem inteligentnym. Jeśli zależy nam na tym, aby opanował zasady dobrego wychowania, nigdy nie będzie za wcześnie na to, aby zacząć z nim naukę.

Podczas edukacji liczy się jednak nie tylko stanowczość, ale i cierpliwość, mamy bowiem do czynienia z pieskiem dość upartym i mającym swoje zdanie. W czasie szkolenia nie powinno się wykorzystywać przymusu fizycznego. Nie jest skuteczny, a już z pewnością nie przynosi tak satysfakcjonujących rezultatów, jak smakołyki oraz pochwały. Nie można też zapominać o tym, jak ważna jest socjalizacja małego pieska.