najlepsza sucha karma dla psa

Jak wybrać najlepszą suchą karmę dla psa?

Jak wybrać najlepszą suchą karmę dla psa?

Opiekunowie psów przyznają, że zakup suchej karmy dla ich podopiecznych często budzi spore wątpliwości. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jaka jest najlepsza sucha karma dla psa. Co powinna zawierać, a jakich składników należy w niej unikać? Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że zaleca się stronienie od karm, które są sztucznie konserwowane.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że takie składniki, jak choćby BHS i BHT mają działanie rakotwórcze, a zwierzęce zdrowie nie powinno być dla nas polem do eksperymentowania. Nie należy jednak popadać w przesadę. W sprzedaży dostępne są suche karmy, które zawierają naturalne konserwanty takie, jak choćby tokoferol i kwas askorbinowy. Ich obecność nie stanowi zagrożenia dla psa, a często może być mu nawet pomocna. Podczas wyboru suchej karmy dla psa należy też pamiętać o tym, że dwa pierwsze ich składniki powinny być mięsem.

Wskazane jest też, aby było to mięso z całych zwierząt, o czym przekona nas sama podana na opakowaniu nazwa. Nie należy z kolei kupować karm ze sztucznymi składnikami, w tym zwłaszcza z dodatkami smakowymi. Nasze psy mogą być nimi zachwycone, należy jednak liczyć się z tym, że karmy te nie będą przesadnie wartościowe. Nie powinno się też sięgać po suche karmy z dużą ilością kukurydzy w ich składzie, ta może bowiem zarówno uczulać, jak i wywoływać u psa uczucie niepokoju.

Należy też unikać karm, w których znajduje się białko zwierzęce, z informacji umieszczonych na opakowaniu dowiadujemy się jednak, że jego źródłem są przede wszystkim produkty uboczne. Już te proste zasady mogą uchronić nas przed nieświadomym narażaniem psa na niebezpieczeństwo poprzez zakup nieodpowiedniego produktu, warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście powiedzieliśmy już wszystko na ten temat. Warto więc wspomnieć o mięsie, jako o często stosowanym wyznaczniku jakości karmy.

karmienie psa suchą karmą

Przyzwyczailiśmy się do tego, że w suchej karmie powinno być go jak najwięcej i często nie jesteśmy świadomi tego, że nie jest to nic innego, jak tylko wyjątkowo często powtarzany mit. Skład karmy powinien zawierać około 60 procent mięsa, nie powinno być go jednak więcej. Innym problemem właścicieli jest niefrasobliwość przy zakupie karmy. Ta powinna być dopasowana do konkretnego pasa, liczy się przy tym nie tylko jego rasa, ale również wiek czworonoga oraz poziom aktywności fizycznej, jaki go charakteryzuje. Karma dla szczeniąt nie nadaje się dla psów dorosłych.

Najlepsza sucha karma dla psa – co jeszcze jest ważne?

Jeśli szukamy najlepszej karmy, priorytetem powinno być dopasowanie jej do psich potrzeb. Tu ważna jest więc również wielkość pieska. Czasem pies jest na tyle mały, że nie radzi sobie z wielkością granulek pożywienia i dzieje się tak nawet pomimo tego, że producent zapewnia nas, że weszliśmy w posiadanie karmy, którą można podawać każdemu psu bez względu na to, jakiej jest rasy. Pamiętajmy też o tym, że na miano karmy wysokiej jakości zasługuje przede wszystkim karma świeża. Jeśli więc stoimy przy sklepowej półce, sięgajmy przede wszystkim po oryginalnie zamknięte paczki. Unikajmy promocji, jeśli mamy podejrzenia, że karma nie jest właściwie przechowywana.