gryfonik brukselski - charakterystyka

Gryfonik brukselski i jego charakterystyka

Gryfonik brukselski i jego charakterystyka

Gryfonik brukselski jest niewielkim psem do towarzystwa o dość modnej budowie występującym w kilku odmianach włosa. Jego znakiem rozpoznawczym jest krótka kufa oraz miły charakter występujący w połączeniu z brakiem skłonności do agresji. To pies pogodny, mało szczekliwy i rezolutny.

Jest bliskim kuzynem gryfonika belgijskiego oraz brabantczyka. Nie jest hałaśliwy, a to sprawia, że znakomicie sprawdza się jako pies miejski. Jest też tolerancyjny, bez skłonności do agresji, co z kolei sprawia, że jego relacje z innymi psami nie muszą być przedmiotem nadmiernej troski ze strony właściciela. Co ciekawe, pies ten poradzi sobie znakomicie także w towarzystwie kota.

Charakter

Tym, co sprawia, że trudno nie zwrócić uwagi na gryfoniki, jest przede wszystkim wyraz ich pyska. Pieski mają przy tym pogodne usposobienie, a choć różnią się nieco wyglądem, ich charakter pozostaje bez zmian. To psy żywe, wesołe, przyjacielskie, a jednocześnie niezwykle przywiązane do rodziny. Przywiązanie to ma również pewne wady. Gryfoniki nie lubią zbyt długo pozostawać same, co sprawia, że nie sprawdzają się najlepiej w domach osób zapracowanych. Najlepiej czują się na kolanach swojego opiekuna i jeśli tylko istniałaby taka możliwość, spędzałyby tak całe dnie. Są niewielkie, niekonfliktowe, a jednocześnie łatwo adaptują się do różnych sytuacji, dzięki czemu mogą towarzyszyć opiekunowi niemal wszędzie nie stwarzając poważniejszych problemów.

Pies do towarzystwaSą też znakomitymi towarzyszami zabaw dzieci, choć niewielki wzrost sprawia, że maluchy mogą przez przypadek zrobić im krzywdę. Jako szczeniaki są wulkanami energii, wraz z upływem czasu stają się jednak zdecydowanie bardziej stateczne. Nie oznacza to jednak wcale, że gryfoniki są psami leniwymi. Przeciwnie, same będą przypominać o zabraniu ich na spacer i o zabawach. Nie są hałaśliwe, należy jednak liczyć się z tym, że są uważnymi obserwatorami otoczenia. Są jednak tolerancyjne, co sprawia, że ich relacje z innymi psami nie stanowią powodów do zmartwień dla właściciela. Jeśli pies jest obcy, a do tego większy od gryfonika, piesek może reagować lękiem.

Umiejętności

Dawniej psy tego gatunku znajdowały się pod opieką belgijskich dorożkarzy oraz stangretów. Były trzymane w stajniach i wozowniach, gdzie radziły sobie znakomicie z polowaniem na gryzonie. Podróżowały też na koźle, gdzie towarzyszyły woźnicą, gdy zaś zbliżał się postój, można było powierzyć im niełatwe zadanie pilnowania wozów. Dziś jednak są przede wszystkim psami do towarzystwa. Mogą zajmować się psimi sportami, a ponieważ są łagodne i pogodne, często pomagają ludziom w ramach dogoterapii.

Szkolenie i wychowanie

Gryfoniki są inteligentne i nie mają problemów z wykonywaniem poleceń, choć dobrze bawią się jedynie wówczas, gdy nauka nie nudzi ich i nie męczy. Lubią pozytywne bodźce, a ostre traktowanie oraz nadmierne pobłażanie znacząco spowalnia ich postępy w nauce. Ich wychowanie powinno być konsekwentne, szczenięta zaś powinny być socjalizowane. Są psami, które łatwo się podporządkowują. Muszą jednak wiedzieć, że w swoim właścicielu znajdą zawsze oparcie. Nadają się nawet dla opiekuna, który nie ma jeszcze doświadczenia.