otyłość u psa

Dlaczego psy tyją?

Dlaczego psy tyją?

Gdy analizujemy choroby związane z odżywianiem psów, nie możemy nie dostrzec tego, że właśnie otyłość jest jedną z tych, w stosunku do których mamy najwięcej zastrzeżeń. Jedno z najczęściej stawianych pytań dotyczących otyłości wiąże się z tym, czy może być ona wiązana z konkretnymi rasami psów.

Wśród dolegliwości, które bezpośrednio związane są z otyłością wymienia się choćby choroby układu krążenia, stany zapalne stawów oraz cukrzycę. Psu niektórych ras wykazują jednak tendencję do zmagania się z nadwagą częściej niż inne.

Przyczyny powszechnie znane

Oczywiście, trudno mówić o jednym tylko czynniku, który miałby odpowiadać za taki stan rzeczy. Nie można przy tym nie zgodzić się z lekarzami, którzy uważają, że bardzo często winni są sami właściciele mający tendencję do przekarmiania swoich podopiecznych. Nadwaga i otyłość są jednak łączone także z wiekiem psa, jego kastracją oraz chorobami, z jakimi się zmagają.

Zwierzęta często tyją wraz z wiekiem

Wiele zwierząt wykazuje się tendencją do tycia wraz z wiekiem, co może być tłumaczone choćby spadkiem poziomu ich aktywności fizycznej. Z wiekiem mamy też do czynienia z chorobami, z których wiele utrudnia psom poruszanie się. Brak ruchu często prowadzi do nadwagi, właściciele nie wiedzą bowiem, że naturalną reakcją z ich strony powinno być zmniejszenie psom racji żywnościowych. Mający dziesięć lat pies zmagający się z chorobą stawów jest więc karmiony tak samo, jak czworonóg, który ma dwa lata i nie sposób przekonać go do tego, że spacer już się skończył i czas już wracać do domu. Jeśli pies staje się mniej aktywny, automatycznie powinno to oznaczać, że będzie otrzymywał od nas mniej kalorii, im bowiem dawki są większe, tym większe jest też prawdopodobieństwo tego, że zmienią się one w dodatkowe kilogramy.

Konsekwencje nadwagi u psa

Winna jest sterylizacja lub kastracja

Gdy mówi się o wpływie kastracji i sterylizacji na nadwagę, wielu właścicieli dochodzi do wniosku, że jest to argument przemawiający przeciwko takiemu zabiegowi. Warto więc uściślić, że nie oznacza to wcale, że zwierzak zacznie tyć sam z siebie. Prawdą jest jednak to, że po kastracji jego przemiana materii stanie się wolniejsza, a co za tym idzie, on sam również będzie potrzebował mniej kalorii. Można temu przeciwdziałać zwiększając mu dawkę ruchu, jeśli jednak nie zdecydujemy się na taki krok, zmniejszenie porcji żywieniowych wydaje się najbardziej naturalnym sposobem na odchudzenie czworonoga.

Rasowe grubasy

Nie można nie zauważyć i tego, że niektóre rasy stają się wręcz kojarzone z otyłością. Z sytuacją taką mamy do czynienia choćby w przypadku goldenów oraz labradorów, choć tendencję do tycia mają też mopsy i cocker spaniele. Jak jednak wytłumaczyć to, że rzadko widujemy otyłego boksera? Ponownie może się okazać, że przynajmniej część winy spoczywa na barkach hodowców, którzy mają tendencję do analizowania przede wszystkim sztywnych rasowych standardów związanych z psim wyglądem. Niestety, bardzo często prowadzi to do tego, że zdrowie psa schodzi na dalszy plan. Gdy kolejne osobniki są krzyżowane ze sobą, ich tendencje do tycia zwykle nie są brane pod uwagę, a przecież czynnik genetyczny stanowi dla psów poważne obciążenie. Sylwetka rasy zaczyna się więc zaokrąglać, a grube kości nie mają z tym nic wspólnego.