cherry eye u psa - co robić?

Cherry eye i jak z nim postępować

Cherry eye i jak z nim postępować

Cherry eye to pochodząca z języka angielskiego nazwa stosowana dla opisania wypadniętego gruczołu trzeciej powieki. Nazwa pochodzi od słowa wiśnia, gruczoł, który wypada charakteryzuje się bowiem intensywnie różowym kolorem oraz okrągłym kształtem przypominającym właśnie niewielki owoc wiśni.

Gruczoł trzeciej powieki jest odpowiedzialny za produkcję jednej z trzech frakcji łez, jego zadaniem jest więc nie tylko ochrona i oczyszczanie, ale również nawilżanie oka. Znajduje się w trzeciej powiece, a więc w błonie, którą bez większego trudu powinniśmy dostrzec w przyśrodkowym kącie oka.

Co się dzieje gdy gruczoł wypadnie?

Jeśli dojdzie do jego wypadnięcia, zakończy się jednocześnie jego prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie dojdzie do braku znaczącej ilości łez. W takim przypadku ogromne znaczenie ma odpowiednio szybkie odprowadzenie go na miejsce. Jeśli tego nie zrobimy, dojdzie do przewlekłego stanu zapalnego, a ten w pewnym momencie przyczyni się do uszkodzenia charakterystycznych dla niego funkcji wydzielniczych. Jeśli zabraknie frakcji łez, za produkcję której gruczoł jest odpowiedzialny, w przyszłości może dojść do zespołu suchego oka – choroby, która musi być leczona aż do końca życia. Gruczoł jest przytwierdzony do powieki z wykorzystaniem delikatnych więzadeł ulokowanych w okolicy krawędzi oczodołu.

Dlaczego dochodzi do wypadnięcia?

Gdy dochodzi do infekcji bakteryjnych i wirusowych oka oraz jego stanów zapalnych, może dojść do ich uszkodzenia, choć niekiedy zdarza się, że ma ono miejsce nawet, gdy nie można wskazać konkretnej przyczyny. W takiej sytuacji gruczoł wypada zwykle na zewnątrz trzeciej powieki.

Choroba oczu u psa

Jakie zwierzęta są najbardziej narażone?

Z problemem tym muszą liczyć się przede wszystkim właściciele szczeniąt, jak do tej pory nie stwierdzono przy tym, czy mamy do czynienia z chorobą o podłożu genetycznym. Wśród ras najbardziej zagrożonych problemem cherry eye znajdują się molosy, shish tzu, cocker spaniel, buldogi, Lhasa Apso oraz Beagle.

Objawy

Pierwszym objawem choroby jest wyraźnie okrągła różowa lub czerwona struktura, która zaczyna wystawać z powieki w przyśrodkowym kącie oka. Pies zaczyna też drapać łapą oko reagując w ten sposób na jego ból i świąd nieświadomy tego, że dodatkowo pogarsza swoją sytuację. Kolejnym objawem jest stan zapalny tkanek oka raz znaczny wypływ łez połączony często wypływaniem z oka ropy.

Leczenie

Leczenie zachowawcze odznacza się zwykle dość niską skutecznością, musimy więc liczyć się z nawrotami choroby. Przewiduje stosowanie kropli do oczu oraz odpowiedni sposób masowania gruczołu. Najskuteczniejsze okazuje się więc leczenie chirurgiczne. Opiera się ono na tworzeniu w trzeciej powiece specjalnej kieszonki, do której zostaje odprowadzony gruczoł. Wcześniej wykonana kieszonka jest wówczas zaszywana, a gruczoł nie tylko znajduje się na właściwym miejscu, ale również nadal może produkować łzy.

Niestety, choć metoda odznacza się wysokim stopniem skuteczności, wcale nie można wykluczyć tego, że gruczoł wypadnie po raz kolejny. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na ponowną operację. Przyjmuje się, że wówczas, gdy nie istnieje wyraźne wskazanie do takiego zabiegu, gruczoł nie powinien być usuwany.