cane corso italiano - pies

Cane corso italiano – opiekun o silnym charakterze

Cane corso italiano – opiekun o silnym charakterze

Cane corso italiano jest psem dużym, dość masywnym, posiadającym krótką i gęstą sierść. To pies bystry i inteligentny, charakteryzujący się nieufnością wobec obcych oraz predyspozycjami do obrony. Oczekuje się, że opiekę nad nim przejmie osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie. Jest określany jako pies jednego pana, nie oznacza to jednak, że nie będzie akceptował innych domowników.

To także pies odporny, który niezwykle rzadko podupada na zdrowiu. Jeśli jest zadbany, a opiekun czuwa nad przestrzeganiem zasad prawidłowego żywienia, można mieć pewność, że aż do późnego wieku pies cieszył się będzie dobrą formą. Podobno pochodzi wprost od starożytnych molosów, które razem z Rzymianami podbijały ówczesny świat.

Charakter

Cane corso to rasa, która jest znana z dużego temperamentu, mamy jednak do czynienia również z psami wiernymi, oddanymi rodzinie. To pies serdeczny i wcale nie mniej wylewny niż bokser, choć można mieć pewność, że będzie od niego znacznie spokojniejszy. Jego relacje z dziećmi zwykle układają się dobrze, choć wskazane jest, aby osoba dorosła zawsze nadzorowała wspólne zabawy pieska i młodszych członków rodziny. Cane corso nie ma skłonności do dominacji, jeśli jednak właściciel nie sprawdza się jako przywódca, ma tendencję do podejmowania prób obejmowania rządów w domu.

Na szczęście, wystarczy, że zatroszczymy się o jego prawidłowe wychowanie, a zyskamy psa spokojnego i zrównoważonego. Jeśli w jego otoczeniu pojawiają się inne psy, nie ma zwykle problemu z ich akceptacją. Jeśli jednak jest taka możliwość, dobrze, gdy nie mają one równie silnej osobowości. Nie jest też agresywny w stosunku do obcych psów, które może spotkać choćby podczas spaceru, choć sprowokowany potrafi zareagować. Ponieważ z natury jest nieufny, a jednocześnie ma znakomicie rozwinięty zmysł obserwacji, sprawdzi się jako pies stróżujący. Należy jednak pamiętać, że to typ sportowca. Nie cierpi bezczynności, jest aktywny i wytrzymały, a w związku z tym wymaga nie tylko sporej dawki ruchu, ale i nowych wyzwań stawianych przed nim przez właściciela.

Pies obronny - Cane corso italiano

Umiejętności

Dawniej cane corso były używane zarówno jako psy pasterskie, jak i myśliwskie. Pomagały też rzeźnikom oraz przewoźnikom, potrafiły bowiem unieruchomić nawet byka. Dziś stawia się jednak przede wszystkim na jego umiejętność obrony rodziny. Pies nadaje się do wszechstronnego szkolenia. Jego szkoleniu i wychowaniu należy zresztą poświęcić sporo uwagi nigdy nie zapominając o tym, że mamy do czynienia z psem inteligentnym. Cane corso lubi zarówno pracę z człowiekiem, jak i nowe wyzwania, należy jednak liczyć się z tym, że jest dość upartym czworonogiem. Jego rozmiary sprawiają, że poznanie przez psa podstaw posłuszeństwa staje się koniecznością.

Szkolenie i wychowanie

Na szczęście, mamy do czynienia z pojętnym zwierzęciem, które szybko jest w stanie przyswoić sobie kolejne komendy. Oczywiście, musi widzieć ich celowość, a to wymaga stanowczego, a jednocześnie konsekwentnego właściciela. Podczas szkolenia nie powinno się stosować kar fizycznych. Nie można też liczyć na to, że pomoże nam krzyk, pies bowiem zwyczajnie przestanie wówczas z nami współpracować.