buldog francuski - charakterystyka

Buldog francuski i jego charakterystyka

Buldog francuski i jego charakterystyka

Buldog francuski znany jest jako pies, który łatwo się przywiązuje, kocha dzieci i ma pogodne nastawienie. Czy jednak oznacza to, że jest chodzącym ideałem? Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że opieka nad nim będzie stawiała przed nami także kilka wyzwań.

Buldogi francuskie często walczą ze sobą, a ponieważ psy te mają krótką kufę, nie radzą sobie ze zbyt wysokimi temperaturami i wilgocią. Początkowo były to psy trzymane przez tkaczy i wozaków, z czasem jednak groteskowy, a jednocześnie sympatyczny wygląd buldogów francuskich sprawił, że pieski trafiły także do wyższych sfer.

Charakter

Buldogi francuskie są znane z tego, że są wesołe, towarzyskie, ale i ciekawskie. Potrafią też mocno przywiązać się do swojego właściciela, co zwykle objawia się tym, że na każdym kroku starają się udowodnić mu, jak bardzo są mu oddane. Jednocześnie są to psy, którymi po prostu trzeba się interesować. Jeśli są ignorowane, potrafią znajdować dziesiątki sposobów na zmianę takiego stanu rzeczy. Buldogi francuskie są tolerancyjne i łagodne, dzięki czemu znakomicie czują się w towarzystwie nawet najmłodszych dzieci. Chętnie biorą udział w niemal każdej zabawie i są w stanie wykonywać dziecięce polecenia, co wcale nie jest typowe dla innych psów. Przyjazne nastawienie jest też widoczne podczas kontaktów buldoga francuskiego z innymi ludźmi.

Mamy do czynienia z psem, który łatwo nawiązuje kontakty. Początkowo może być nieco nieufny, szybko jednak przełamuje niepewność. Jest to jednocześnie pies odważny, a niekiedy również zadziorny. Jeśli na swojej drodze spotka innego buldoga francuskiego, możemy mieć pewność, że będzie szukać okazji, aby się z nim zmierzyć. Co ciekawe, jego zaangażowanie będzie tym większe, im bardziej niebezpieczny będzie jego przeciwnik.

Wychowanie buldoga francuskiego

Jeśli więc zależy nam na więcej niż jednym buldogu francuskim w domu, unikajmy sytuacji, w której oznaczałoby to posiadanie dwóch zadziornych samców. Samo utrzymanie buldoga francuskiego nie jest kłopotliwe. Pomaga w tym zresztą sam pies i jego zdolności aklimatyzacyjne sprawiające, że dobrze czuje się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Owszem, jest dość aktywny, jeśli jednak jego opiekunowie wiodą spokojniejszy tryb życia, nie potrzebuje wiele czasu, aby się do niego dostosować. Nie oznacza to jednak, że nie musimy robić nic, a on będzie rozwijał się znakomicie. Tym, co musimy mu zapewnić w pierwszej kolejności jest ruch, pies musi bowiem rozwinąć właściwą muskulaturę. Pamiętajmy jednak, że nie wolno forsować rosnących dopiero szczeniąt, a treningi w upale mogą skończyć się chorobą pieska. Większość buldogów francuskich nie potrafi pływać, a tym samym nie przepada również za samą wodą.

Umiejętności

W przeszłości psy te wykorzystywano w biedniejszych dzielnicach miast do tropienia szczurów. Dziś to przede wszystkim psy do towarzystwa. Możliwe jest ich szkolenie zwłaszcza, że mamy do czynienia z psami inteligentnymi. Buldogi francuskie uczą się szybko, choć niejednokrotnie wymaga to znalezienia skutecznego sposobu na ich zmotywowanie. Co ważne, nie ma co liczyć, że pomoże nam w tym krzyk lub surowe wychowanie. Pies potrafi dość długo pamiętać urazy.