charakterystyka boksera

Bokser i jego cechy

Bokser i jego cechy

Boksery wśród laików zwykle budzą strach postrzegane jako psy groźne z powodu swojego pyska i umięśnionej sylwetki. Miłośnicy psów kochają je jednak ze względu na sposób bycia. Boksery – bo właśnie o nich mowa, to psy, wobec których trudno zachować obojętność, warto więc poznać je lepiej, aby dowiedzieć się, jakie są w rzeczywistości.

Charakter

Bokser należy do psów pewnych siebie, które odznaczają się nie tylko mocnymi nerwami, ale i zrównoważonym charakterem. Mają też ogromny temperament, są wesołe, energiczne i zawsze pełne werwy. Powszechnie znana jest jego wierność, przywiązanie do właściciela, a także czułość, choć należy liczyć się i z tym, że bokser bywa psem zaborczym. Bokser to także pies uważny, wrażliwy na zmianę tonu głosu oraz nietypowe zachowania domowników. Źle czuje się w domach, w których dochodzi do częstych kłótni i nie znosi najlepiej konfliktów pomiędzy domownikami.

Nie przepada też za samotnym oczekiwaniem na powrót opiekunów z pracy, a już z pewnością nie będzie zachwycony trzymaniem go w kojcu. Nie szczeka często, potrafi jednak wydawać szeroką gamę innych dźwięków. Sygnalizuje swoje potrzeby, złe samopoczucie i dolegliwości bólowe. Bokser nie ma problemów z dogadaniem się z dzieckiem. Można mieć też pewność, że zawsze będzie reagował entuzjastycznie na propozycję wspólnej zabawy. Tu kłopotliwa potrafi być jednak jego żywiołowość, zdarza się więc, że pies w trakcie zabawy przewróci malucha. Boksery bywają też przesadnie opiekuńcze w stosunku do dzieci, jeśli więc jednego z gości uznają za zagrożenie dla malucha, będą dość niemiłe. To także psy sprawne i aktywne, które potrzebują znaleźć ujście dla swojej energii.

Cechy boksera

Jeśli nie stworzymy mu takiej możliwości, musimy liczyć się z tym, że zacznie niszczyć sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu albo ignorować nasze wezwania do uspokojenia się. Nie wystarczy mu też spacer w klasycznym wydaniu. Potrzebuje zarówno zajęć fizycznych, jak i różnorodnych bodźców umysłowych. Jeśli jednak chcemy prowadzić z nim treningi siłowe, zwracajmy uwagę zarówno na wiek tego psa, jak i na warunki pogodowe. Czujność, odwaga oraz śmiałość przyczyniają się do tego, że bokser jest znakomitym obrońcą. Nie wykazuje przy tym przesadnej agresji.

Zwykle stosują metodę ostrzegawczych warknięć, choć potrafią też odwołać się do siły fizycznej, jeśli tylko uznają, że jest to nieuniknione. Jeśli osoba obca jest akceptowana przez domowników, bokser szybko się z nią oswoi, choć należy liczyć się z tym, że w późniejszym wieku może nie tolerować już przesadnej poufałości. Boksery nie przepadają też za innymi psami zwłaszcza, jeśli i one odznaczają się dominującym charakterem. Nie trzeba jednak obawiać się o brak akceptacji dla innych zwierząt domowych.

Umiejętności

W przeszłości bokser nigdy nie był postrzegany jedynie jako pies do towarzystwa, w czasie pierwszej wojny światowej zaś pełnił często obowiązki psa meldunkowego, obronnego i sanitarnego. Do dziś boksery są wykorzystywane zarówno w wojsku, jak i w policji, co potwierdza ich ogromny potencjał nawet pomimo tego, że w warunkach domowych są przede wszystkim psami rodzinnymi.