surowe mięso dla psa - BARF

BARF – wszystko, co warto o nim wiedzieć

BARF – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Coraz więcej właścicieli psów z zaangażowaniem karmi czworonogi z użyciem diety BARF. To sposób karmienia, na temat którego znajdziemy już nawet kilka książek. Przygotowywane są specjalne kursy dla właścicieli psów.

Ta nazwa, która brzmi nieco tajemniczo a więc BARF oznacza Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie surowe pożywienie. Inaczej można powiedzieć, że to kości i surowe pożywienie. Może się niektórym wydawać, że będą karmić zwierzaka surowymi kośćmi i to wystarczy do modnej diety. Jednak nie tak to wygląda. Karmienie wymaga bowiem dużego zaangażowania i odpowiedniej wiedzy, by nie doprowadzić do problemów ze zdrowiem psa.

Jak wygląda dieta BARF?

Podstawa karmienia BARF-em będzie zapewnienia dla psa różnorodności. Jeśli podawane będą produkty mięsne muszą one pochodzić od różnych zwierzaków. Im więcej będzie różnorodności tym lepiej. Jeśli będą warzywa również powinny być one odpowiednio zróżnicowane. Najwięcej jednak podaje się surowych kości, jednak nie suchych kości, ale np. korpus z kurczaka, który ma kości, ale jest tam również sporo mięsa. Mięso i kości powinny stanowić około 60% całej diety. Podawać warto mięso ze ścięgnami i żyłkami. Poza kośćmi i mięsem podawać trzeba warzywa oraz podroby, dodatki takie jak jaja, algi, olej czy nabiał. Właściciele uzupełniają również posiłki o naturalne dodatki jak drożdże browarnicze czy skorupki z jaj.

To co będzie jeszcze bardzo ważne i różni ta dietę od suchej karmy czy jedzeniem gotowanym, to kwestia bilansowania składników. Tradycyjnie uważa się, że każdego dnia pies musi dostawać niezbędne witaminy czy mikroelementy. W BARF-ie naśladuje się naturalne pożywienie wilków. Jedzenie należy bilansować w trakcie tygodnia, dlatego w jednym posiłku podaje się same produkty zwierzęce a w innym warzywa czy suplementy. I nie będzie to problem, że w konkretnego dnia w menu były wszystkie składniki. Najważniejsze by w okresie tygodniowym były pełnowartościowe posiłki.

Dieta BARF - surowe mięso

Kości w BARF-ie

Na potrzeby układania diety kości dzielimy na miękkie oraz twarde. Miękkie pochodzą z kurczaka, indyka, kaczki czy królika. Podaje się korpusy, szyje, łapki, nóżki. Kości twarde to wołowina czy cielęcina. W każdym tygodniu koniecznie podawać trzeba różne mięsa. Wybieramy różne zwierzęta oraz różne ich części. Szczególnie na początku tej diety trzeba pilnować psa, by nie doszło do sytuacji, w której zadławi się kością. Jeśli chcemy ułatwiać mu jedzenie można z jednej strony trzymać kość i pozwolić na obgryzanie z drugiej strony.

Warzywa w BARF-ie

Warzywa, które będą podawane oczywiście muszą być surowe mogą być także zmiksowane. Warto to robić, ponieważ zwierzaki nie trawią zbudowanych z celulozy ścian komórkowych roślin. Dlatego materiał roślinny powinien być bardzo dokładnie miażdżony, do osiągnięcia płynnej konsystencji. Ostateczny produkt musi przypominać zawartość zwierzęcia roślinożernego. Można wykorzystać do tego sokowirówki. Pies może otrzymać pulpę, która powstanie, sok może zostać dla właściciela.

Dodatki w BARF-ie

Jeśli chodzi o dodatki, które stosuje się w diecie BARF będzie to nabiał jak jogurty, kefiry, twarogi a także ryby, oleje i algi. Jeśli chodzi o oleje warto stawiać na te, które mają kwasy omega 3 i omega 6.