babeszjoza u psa

Babeszjoza u psa – jakie są jej objawy?

Babeszjoza u psa – jakie są jej objawy?

O tym, że kleszcze mogą przenosić groźne choroby, wie prawie każdy właściciel psa. Wielu też słyszało o babeszjozie, zwaną również babeszją – to najczęstsza choroba pokleszczowa, na jaką psy zapadają, te zarażone przez kleszcze. Tylko nieliczny jednak znają jej objawy, a to co najważniejsze to fakt, że trzeba bardzo szybko reagować, ponieważ liczyć się będzie każda godzina w takiej sytuacji.

Na pierwszy rzut oka nie da się stwierdzić, że pies zachorował właśnie na tą chorobę, ponieważ będzie to oceniał weterynarz i to dopiero jak wykonane będzie badanie krwi. Trzeba wiedzieć, że objawy nie zawsze sa także widoczne od pierwszego momentu po zachorowaniu, ponieważ to choroba, która początkowo może być utajona. Uderzać będzie w różnorakie narządy, dlatego trzeba czasami wykonać wiele dokładnych badań, by sprawdzić czy jest to właśnie problem z ta chorobą. Co ważne nie wszystkie kleszcze będą przenosić choroby wyłącznie te zarażone. Babeszojzę wywołują pierwotniaki, które dostają się do krwi psa i atakują czerwone krwinki.

Pierwsze objawy

Gdy psa będzie atakować właśnie taki zarażony kleszcz zaczną się pojawiać pierwsze objawy. Zwierzak na początku słabnie i traci apetyt, będzie się także pojawiać wysoka gorączka. Wtedy trzeba się udać szybko do lecznicy. W kolejnych godzinach mogą się pojawiać kolejne objawy, dlatego trzeba zwierzaka obserwować. Takie charakterystyczne objawy z jakimi możemy mieć do czynienia to przede wszystkim biegunka a także krwiomocz. Może się pojawić także żółtaczka.

Pies ukąszony przez kleszcza

Lekarz po potwierdzeniu, że chodzi o babeszjozę będzie mógł rozpoczynać leczenie. Podawane są środki w zastrzykach. Podaje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Do tego podłącza się również psa pod kroplówkę, ponieważ ważne będzie jego odpowiednie nawodnienie. Przy tej chorobie będzie trzeba również podawać antybiotyk, by uniknąć wszelkich powikłań, ponieważ w tym czasie na pewno będzie wtedy spadać psu odporność. To choroba, która będzie atakować narządy, co za tym idzie uszkodzone mogą być nerki albo wątroba.

Niekiedy pojawia się problem niedokrwistości i wtedy konieczne będzie przetoczenie krwi, którą będzie można uzyskać w banku krwi przygotowanym dla psów oraz kotów. Trzeba zauważyć, że babeszjoza to rzeczywiście ciężka choroba i dodatkowo będzie generować spore koszty dla właściciela. Nie zawsze leczenie przynosi efekty. Czasami jest tak, że kończy się śmiercią zwierzaka.

Dlatego właśnie tak bardzo powinno nam zależeć na tym, by w miarę skutecznie zapobiegać tej chorobie. Przeciwko kleszczom będzie można stosować specjalne tabletki, krople czy obroże. Zawsze jednak po spacerze warto będzie psiaka dokładnie przejrzeć i sprawdzić czy mimo zastosowanych środków nie będzie tak, że i tak kleszcz, gdzieś w sierści się ukrył. Wtedy będzie można szybko go usunąć. Będzie można również zadbać w ten sposób o to, by uniknąć tej choroby, o której mówimy. Obserwacja zwierzaka będzie więc bardzo ważną sprawą i nie można o tym elemencie zapominać, warto tak zadbać o swojego pupila.